2011 Consolidated Election School District Contest Results


Current as of Tuesday, April 19, 2011 at 2:10 PM
AURORA EAST SCHOOL DISTRICT 131

Registered Voters: 3747

Ballots Cast: 290

Turnout: 7.74%

7 of 7 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than FOUR)
Votes  % of Votes 

  

Juan M. Sifuentes, Jr

61 5.26%

 

 

 

 

 

  

Mary Anne Turza

105 9.05%

 

 

 

 

 

  

Raymond Hull

163 14.05%

 

 

 

 

 

  

Lorena Cundari

61 5.26%

 

 

 

 

 

  

Robert "Robb" Hill

166 14.31%

 

 

 

 

 

  

Ignacio "Nacho" Cervantes

59 5.09%

 

 

 

 

 

  

Mary Fultz

155 13.36%

 

 

 

 

 

 

AURORA WEST SCHOOL DISTRICT 129

Registered Voters: 15012

Ballots Cast: 2298

Turnout: 15.31%

19 of 19 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than FOUR)
Votes  % of Votes 

  

Amie Thompson

1259 13.70%

 

 

 

 

 

  

Allyson Herget

1441 15.68%

 

 

 

 

 

  

Maricela Perez

999 10.87%

 

 

 

 

 

  

Robert "Bob" Gonzalez

1086 11.81%

 

 

 

 

 

  

Angela Smith

1400 15.23%

 

 

 

 

 

 

BARRINGTON SCHOOL DISTRICT 220

Registered Voters: 1654

Ballots Cast: 116

Turnout: 7.01%

2 of 2 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than THREE)
Votes  % of Votes 

  

Thomas "Tom" Antoine

54 15.52%

 

 

 

 

 

  

Richard Burkhart

54 15.52%

 

 

 

 

 

  

Brian G. Battle

60 17.24%

 

 

 

 

 

  

Joseph Ruffolo

55 15.80%

 

 

 

 

 

 

John Karas(W)

1 0.29%

 

 

 

 

 

 

James Mayer(W)

1 0.29%

 

 

 

 

 

 

BATAVIA SCHOOL DISTRICT 101

Registered Voters: 19186

Ballots Cast: 1859

Turnout: 9.69%

26 of 26 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than THREE)
Votes  % of Votes 

  

Kathleen B. Roberts

914 16.39%

 

 

 

 

 

  

Matthew E. Winkle

808 14.49%

 

 

 

 

 

  

Cathy Dremel

839 15.04%

 

 

 

 

 

  

Gregg S. Hodge

903 16.19%

 

 

 

 

 

  

Patti R. Kozlowski

788 14.13%

 

 

 

 

 

 

CENTRAL SCHOOL DISTRICT 301

Registered Voters: 10631

Ballots Cast: 1246

Turnout: 11.72%

15 of 15 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than FOUR)
Votes  % of Votes 

 

TOWNSHIP 41N RANGE 8E Elgin

   

 

 

 

 

 

  

Laura Rabe

494 9.91%

 

 

 

 

 

  

David Maraccini

407 8.17%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 41N RANGE 7E Plato

   

 

 

 

 

 

  

Rose Diaz

489 9.81%

 

 

 

 

 

  

Rick Pryor

357 7.16%

 

 

 

 

 

  

Timothy Petsche

390 7.83%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 41N RANGE 6E Burlington

   

 

 

 

 

 

  

Richard Perry

616 12.36%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 40N RANGE 7E Campton

   

 

 

 

 

 

  

Gary Weigand

558 11.20%

 

 

 

 

 

 

DUNDEE SCHOOL DISTRICT 300

Registered Voters: 39318

Ballots Cast: 4330

Turnout: 11.01%

43 of 43 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TEAM
(Vote for not more than FOUR)
Votes  % of Votes 

 

TOWNSIP 42N RANGE 6E Hampshire

   

 

 

 

 

 

  

Susie Kopacz

2405 13.89%

 

 

 

 

 

  

Monica Clark

1413 8.16%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 42N RANGE 8E Dundee

   

 

 

 

 

 

  

Joe Stevens

2213 12.78%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 43N RANGE 8E ALGONQUIN

   

 

 

 

 

 

  

Karen J. Plaza

1745 10.08%

 

 

 

 

 

  

Steve Fiorentino

2025 11.69%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 42N RANGE 7E Rutland

   

 

 

 

 

 

  

Chris Stanton

2356 13.60%

 

 

 

 

 

 

ELGIN SCHOOL DISTRICT U-46

Registered Voters: 44576

Ballots Cast: 6397

Turnout: 14.35%

62 of 62 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than FOUR)
Votes  % of Votes 

  

Amy Kerber

3676 14.37%

 

 

 

 

 

  

Maria Bidelman

2897 11.32%

 

 

 

 

 

  

Gary Percy

2676 10.46%

 

 

 

 

 

  

Traci O'Neal Ellis

3410 13.33%

 

 

 

 

 

  

Jennifer Schroder

2941 11.49%

 

 

 

 

 

  

Mary VanSlyck

2105 8.23%

 

 

 

 

 

 

GENEVA SCHOOL DISTRICT 304

Registered Voters: 19042

Ballots Cast: 2878

Turnout: 15.11%

24 of 24 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than THREE)
Votes  % of Votes 

  

Robert L. Cabeen

625 7.24%

 

 

 

 

 

  

Leslie N. Juby

1343 15.55%

 

 

 

 

 

  

George Jackowiec

1304 15.10%

 

 

 

 

 

  

Mary Lynn Stith

1515 17.55%

 

 

 

 

 

  

Kelly B. Nowak

1402 16.24%

 

 

 

 

 

  

Michael T. McCormick

1379 15.97%

 

 

 

 

 

 

HINCKLEY-BIG ROCK DISTRICT 429

Registered Voters: 1304

Ballots Cast: 144

Turnout: 11.04%

2 of 2 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than THREE)
Votes  % of Votes 

 

TOWNSHIP 38N RANGE 5E Squaw Grove

   

 

 

 

 

 

  

Tammy McQueen

72 16.67%

 

 

 

 

 

  

Joan Umano

57 13.19%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 39N RANGE 5E Pierce

   

 

 

 

 

 

  

Tom Mullis

56 12.96%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 38N RANGE 6E Big Rock

   

 

 

 

 

 

  

William Dunteman

102 23.61%

 

 

 

 

 

 

HUNTLEY SCHOOL DISTRICT 158

Registered Voters: 4831

Ballots Cast: 941

Turnout: 19.48%

7 of 7 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for ONE)
Votes  % of Votes 

  

Michael Skala

659 70.03%

 

 

 

 

 

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than THREE)
Votes  % of Votes 

  

Kevin Gentry

601 21.29%

 

 

 

 

 

  

Anthony R. Quagliano

629 22.28%

 

 

 

 

 

  

William Geheren

604 21.40%

 

 

 

 

 

 

KANELAND SCHOOL DISTRICT 302

Registered Voters: 14412

Ballots Cast: 2400

Turnout: 16.65%

15 of 15 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than FOUR)
Votes  % of Votes 

 

TOWNSHIP 38N RANGE 7E Sugar Grove

   

 

 

 

 

 

  

Tony Valente

1018 10.60%

 

 

 

 

 

  

Joe Oberweis

1246 12.98%

 

 

 

 

 

  

Teresa Witt

1179 12.28%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 39N RANGE 7E Blackberry

   

 

 

 

 

 

  

Deborah L. Grant

892 9.29%

 

 

 

 

 

  

Patrick M. Denlinger

820 8.54%

 

 

 

 

 

  

Gale E. Pavlak

1181 12.30%

 

 

 

 

 

  

Pedro Rivas

565 5.89%

 

 

 

 

 

 

OSWEGO SCHOOL DISTRICT 308

Registered Voters: 0

Ballots Cast: 0

Turnout: 0.00%

1 of 1 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than THREE)
Votes  % of Votes 

 

John Graff

0 0.00%

 

 

 

 

 

 

Brent Lightfoot

0 0.00%

 

 

 

 

 

 

Luis Perez

0 0.00%

 

 

 

 

 

 

Andrea Schweda

0 0.00%

 

 

 

 

 

 

Bill Walsh

0 0.00%

 

 

 

 

 

 

Rob Fitzgerald

0 0.00%

 

 

 

 

 

 

Kerri McCastland

0 0.00%

 

 

 

 

 

 

Paul Lark

0 0.00%

 

 

 

 

 

 

Alison Swanson

0 0.00%

 

 

 

 

 

 

ST CHARLES SCHOOL DISTRICT 303

Registered Voters: 40338

Ballots Cast: 5344

Turnout: 13.25%

43 of 43 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than THREE)
Votes  % of Votes 

  

Kathleen T. Hewell

3289 20.52%

 

 

 

 

 

  

Nicholas P. Manheim

3021 18.84%

 

 

 

 

 

  

Judith McConnell

3069 19.14%

 

 

 

 

 

 

SYCAMORE SCHOOL DISTRICT 427

Registered Voters: 106

Ballots Cast: 8

Turnout: 7.55%

2 of 2 Precincts Reporting

 

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than THREE)
Votes  % of Votes 

 

TOWNSHIP 40N RANGE 5E Cortland

   

 

 

 

 

 

  

Kristen Wrenn

1 4.17%

 

 

 

 

 

  

Barb A. King

1 4.17%

 

 

 

 

 

 

TOWNSHIP 41N RANGE 5E Sycamore

   

 

 

 

 

 

  

Stephen Nelson

3 12.50%

 

 

 

 

 

 

YORKVILLE SCHOOL DISTRICT 115

Registered Voters: 678

Ballots Cast: 69

Turnout: 10.18%

1 of 1 Precincts Reporting

 

2 shall be elected from Bristol Township 37N Range 7E
(Vote for TWO)
Votes  % of Votes 

 

TOWNSHIP 37N RANGE 7E Bristol

   

 

 

 

 

 

  

Lynn M. Burks

47 34.06%

 

 

 

 

 

  

Lucas B. Kavlic

23 16.67%

 

 

 

 

 

  

Peter A. Athens

32 23.19%

 

 

 

 

 

 


(Vote for ONE)
Votes  % of Votes 

 

The remaining Congressional Townships

   

 

 

 

 

 

  

Ashley Rhea Shields

53 76.81%

 

 

 

 

 

 

(W) Write-In